Skutki braku snu

Sen jest niezwykle ważnym aspektem wpływającym na nasze życie. Umożliwia organizmowi odpoczynek i regeneracje. Jest też kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Dlatego zaburzenia snu są niezwykle poważna sprawą, której pod żadnym pozorem nie można lekceważyć. Tym bardziej, że często wynikają one z problemów zdrowotnych nie tylko natury fizycznej, ale i psychicznej. Skutki braku snu są nie mniej poważne niż jego przyczyny. Wiedza o następstwach problemów ze spaniem może okazać się bardzo cenna, ponieważ tylko niektóre z zaburzeń można zauważyć “gołym okiem”. To co robisz w nocy jest tak samo ważne jak to, co robisz w dzień.

Nie mogę zasnąć

Trudności w zasypianiu są bardzo powszechne. Okazuję się, że ponad 90% osób w Polsce doświadczyło problemów ze snem. Jakie mogą być zatem przyczyny tych trudności? Dlaczego nie możesz zasnąć? Powodów może być kilka. 

Począwszy od tych najbardziej prozaicznych, wskazać należałoby na telefon komórkowy. Używając go niedługo przed snem nie robimy dla siebie niczego dobrego. Jego jasny ekran przyczynia się do ogólnego rozbudzenia, a przeglądane treści często bardziej nas stresują niż relaksują. Telefon w łóżku nie jest sexy. Sen jest sexy.

Znacznie poważniejszym powodem jest silny stres. Przenosząc do łóżka wszystkie zmartwienia, troski i nerwy z całego dnia, zaśnięcie może okazać się trudnym zadaniem. Sypialnia powinna być jednak nasza własną oazą spokoju, do której wstępu takie emocje nie mają. Do walki z nimi użyć można olejków eterycznych czy herbat uspokajających. Spokój w Twojej sypialni jest ważny. Twój sen jest ważny.

Przechodząc do najbardziej poważnych i wymagających natychmiastowej reakcji przyczyn problemów z zasypianiem, wspomnieć należy o depresji i nerwicy. Są to bardzo niebezpieczne zaburzenia, których konsekwencje sięgają znacznie dalej niż trudności z zasypianiem. Osoby na nie cierpiące powinny jak najszybciej zgłosić się po pomoc do specjalistów. Zaburzenia te nie tylko mogą zniszczyć Twój sen. Mogą zniszczyć Twoje życie. Zadbaj o swoje zdrowie. 

Każdy z nas jest inny i inaczej reaguje na różne rzeczy. To tylko jedne z możliwych przyczyn trudności w zasypianiu. Mogą, ale nie muszą dotyczyć Ciebie. Nigdy jednak nie lekceważ swoich problemów związanych ze snem, spróbuj je zidentyfikować i rozwiązać. 

Jakie są skutki braku snu?

Skutki braku snu są w dużym stopniu zależne od tego, ile właściwie nie śpimy i jak często nasz sen jest za krótki. Zapewne każdy z nas doświadczył tych najbardziej typowych. Są to ogólne rozdrażnienie, brak energii, trudności w skupieniu się. Zdarza się również, że niewyspanie wpływa na problemy z zapamiętywaniem i precyzją. Czy potrzebujesz tego podczas kolejnego dnia w pracy lub szkole? 

Jeżeli problemy ze snem towarzyszą nam częściej i są bardziej intensywne, sprawa robi się poważna. Wtedy ich wynikiem może być szereg chorób psychicznych. O swój sen możesz zadbać samodzielnie, natomiast skutków jego braku może nie dać się tak łatwo wyleczyć. Nie przegap tego momentu. Zacznij dbać o swój sen. Zacznij dbać o siebie. 

Jest jeszcze jedna kategoria skutków braku snu, zupełnie różna od pozostałych. Są to choroby i zaburzenia fizyczne. Bezsenność ma bardzo negatywny wpływ na układ krążenia, ponieważ obniża jego wydolność. W następstwie może to prowadzić do wielu chorób tego układu. Brak snu powoduje też obniżenie tempa metabolizmu, a to w połączeniu z ogólnym przemęczeniem powoduje, że znacznie więcej jemy i szybciej przybieramy na wadze. Otyłość w połączeniu z bezsennością to nie jest dobry pomysł. Zacznij myśleć o swoim śnie już teraz. 

1komentarzy

  • Avatar
   test
   wrz 9, 2021

   test