Świece sojowe czy parafinowe - które wybrać?

Jaką magię mają w sobie świece? Co jest w nich takiego, że ludzie pala je od tysięcy lat? Dokładnie tak, od tysięcy lat, ponieważ znano je już w starożytności, kiedy to robione były z wosku pszczelego lub tłuszczu zwierzęcego. Od zawsze wzbudzały emocje. Od zawsze były czymś szczególnym. Wystarczy wspomnieć, że w chrześcijaństwie zapalone świece oznaczają obecność Boga i palenie ich jest czymś na swój sposób rytualnym. Dobitny przykład wyjątkowości świeczek jest jednak znacznie bliżej każdego z nas. Wyobrażasz sobie urodziny bez świeczek na torcie? Pomyślenia urodzinowego życzenia bez ich zdmuchnięcia? Świece nie tylko dają światło, nie tylko tworzą unikalny klimat i atrakcyjnie wyglądają. Są czymś znacznie ważniejszym, a w zależności od sytuacji mogą znaczyć dla nas coś zupełnie innego. 

Nie każda świeca jest taka sama 

Jak zostało już wspomniane, świece można wykonywać z wielu, różnych materiałów. W najbardziej odległych czasach robiono je z wosku pszczelego lub tłuszczu zwierzęcego, a następnie wraz z rozwojem technologii i świadomości ekologicznej, popularne stawały się te tworzone z parafiny, stearyny i soi. Każdy z surowców ma różne właściwości, które mogą oddziaływać na nas lepiej bądź gorzej. Dlatego ważnym wydaje się być poznanie cech przynajmniej tych najbardziej popularnych rodzajów świec - sojowych i parafinowych.  

Świeca parafinowa 

Zacznijmy od samej substancji - parafiny. Czym właściwie jest? Parafina to nic innego jak osad ropy naftowej. Zaczyna robić się niepokojąco? I faktycznie bywa niebezpiecznie, ale po kolei. Osad zbierany z ropy jest następnie traktowany różnymi rozpuszczalnikami i innymi substancjami chemicznymi, w celu zmiany jego pierwotnych właściwości. Następnie dodaje się do niego barwniki oraz aromaty i w taki oto sposób, z resztek po ropie naftowej tworzy się z pozoru dobry produkt. Dlaczego tylko z pozoru? Ponieważ niemożliwym jest pozbycie się wszystkich cech ropy, w tym również tych szkodliwych. Świeca z parafiny palona w zamkniętym pomieszczeniu wydziela bardzo niebezpieczne dla ludzkiego organizmu substancje i może powodować szereg dolegliwości. Co gorsza, substancje te nie tylko znajdują się wtedy w powietrzu, ale również mogą osadzać się na ścianach, suficie oraz w wentylacyjnych przewodach. Co to oznacza? Nawet długo po zgaszeniu i wyrzuceniu świecy, skutki z jej użycia mogą być widoczne. Samo nasuwa się pytanie, czy takie świece mają jakiekolwiek zalety? Jedyną wydaje się być ich cena, ponieważ są znacznie tańsze niż np. świece sojowe. 

Świeca sojowa 

Wosk sojowy jest naturalnym surowcem pozyskiwanym z nasion soi. Jak robi się takie świece? Dojrzałe nasiona soi rozgniata się, a następnie pozyskuje z nich olej, który po procesie utwardzania stanowi podstawę świecy. Bez cienia wątpliwości możemy zatem powiedzieć, że jest to świeca naturalna. Co więcej, wosk sojowy jest całkowicie bezzapachowy. Dlaczego to ważne? Otóż w przypadku dodania przez producenta aromatu zewnętrznego, świeczka pachnie wyłącznie nim. Dlatego wosk ten jest wręcz idealny do tworzenia naturalnych świec zapachowych. Nie jest to jednak jego jedyna zaleta. W związku z w pełni naturalnym pochodzeniem wosku, palenie świecy sojowej jest zupełnie nieszkodliwe, do powietrza nie ulatniają się żadne niebezpieczne substancje i palić można ją zarówno przy dzieciach, jak i osobach chorych na wszelkie alergie czy astmę. Nie sposób pominąć jeszcze jednej ważnej zalety. Temperatura spalania się wosku z soi jest niższa niż parafiny. Jaki jest tego skutek? Świeca sojowa pali się nawet dwa razy dłużej niż świeca parafinowa! Czy świeca sojowa ma jakieś wady? W obliczu wszystkich pozytywnych właściwości, którymi dysponuje, ciężko nazwać ten aspekt wadą, ale jak się zapewne domyślacie, jest droższa niż świeca parafinowa. 

Wybór świecy 

Wybierając pomiędzy świecą sojową a parafinową, warto w głównej mierze zwrócić uwagę na swoje własne zdrowie. Jeżeli szukasz świeczek, które masz zamiar palić na zewnątrz, przykładowo jako ozdoba ogródka czy grillowego stołu, możesz pomyśleć o zaoszczędzeniu kilku złotych i zakupie tych zrobionych z parafiny. Jednak kiedy sytuacja przenosi się do pomieszczeń, nie ma sensu ryzykować. Świece sojowe abstrahując od innych właściwości, są przede wszystkim bezpieczne dla Ciebie i ludzi w Twoim otoczeniu. Zdrowie ma się tylko jedno. Wszystkie świeczki mają w sobie magię,  ale wybieraj je odpowiedzialnie.