Lawenda - dobra na sen i wewnętrzny spokój

O tym jak istotny dla naszego zdrowia jest sen, można byłoby pisać godzinami. Każdy z nas doświadczył chyba skutków niewyspania - nic przyjemnego. Podobnie sytuacja ma się w przypadku stresu. Jego nadmiar zdecydowanie nie służy zdrowiu, a i to jest dość delikatnym stwierdzeniem. Zarówno na bezsenność, jak i na stres są jednak sprawdzone sposoby. Co więcej, istnieją metody, które natura daje nam sama. Jedną z nich jest zaprzyjaźnienie się z lawendą. 

Czym jest lawenda? 

Lawenda jest rośliną z rodziny jasnotowatych. Pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego, ale świetnie zaaklimatyzowała się również w południowej Polsce. Jej wiecznie zielone krzewy są dopełniane przez fioletowe kwiaty. Zapewne przez Twoje myśli przemknął obraz Prowansji i kwitnących tam pól lawendy. Zjawiskowy wygląd to jednak tylko jedna z zalet tej rośliny.  

Jak używa się lawendy? 

Sposobów, na które można użyć lawendy jest mnóstwo. Począwszy od tych najmniej typowych, suszone kwiaty stosowane są jako przyprawa w kuchni. Pozostając w spożywczym zastosowaniu, z lawendy można również zrobić nalewkę. Wystarczy zalać jej świeże kwiaty alkoholem o stężeniu 40% i zostawić na dwa tygodnie. Innym, często spotykanym sposobem użycia jest napar, którego przygotowanie powinno być równie proste. Jedyne co trzeba zrobić, to zalać szklanką wrzącej wody jedną łyżeczkę suszonych kwiatów i zaparzać przez 10 minut. Na szeroką skalę stosuje się również lawendę w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym. W obu tych branżach używa się jej jako bazy zapachowej. 

Najistotniejszym, z perspektywy snu i spokoju, sposobem użycia lawendy jest stosowanie pozyskiwanego z niej olejku eterycznego. Może on być świetnym uzupełnieniem gorącej kąpieli lub relaksującego masażu. Istnieje też szereg akcesoriów, za pomocą których możemy przenieść aromat i właściwości lawendy do naszej codzienności. Mowa tu o świecach z dodatkiem olejku eterycznegodyfuzorach czy mgiełkach zapachowych

Olejek na komary

Po całym dniu zmagań ze światem wracasz wreszcie do sypialni. Kładziesz się do łóżka, przykrywasz delikatną kołdrą i powoli odpływasz do krainy snów. A po chwili nad Twoją głową słyszysz cichy, ale bardzo irytujący dźwięk, zapowiadający pogryzione ciało następnego ranka. Pozbycie się tych owadów może być prostsze niż Ci się wydaje. Jedną z właściwości olejku z lawendy jest właśnie odstraszanie komarów. W połączeniu z pięknym zapachem, wydaje on się być pozycją obowiązkową do każdej sypialni. Używając olejku możesz swobodnie uchylić okno, bez obaw o nieproszonych gości. To Twoja sypialnia i powinnaś czuć się w niej komfortowo. 

Domowy sposób na bezsenność 

Przekręcasz się z boku na bok. Liczenie owiec wcale nie pomaga. Próbowałaś już każdego znalezionego w internecie sposobu na zaśnięcie i dalej nic. Czujesz się zmęczona, a sen nadal nie przychodzi. Nie ma czym się martwić, ponieważ i tu zastosowanie znajduje olejek lawendowy. Badanie naukowe pokazują, że znajduje się w nim szereg substancji, które mają pozytywny wpływ na sen. Ponadto, sam zapach lawendy okazuję się być pomocny w zasypianiu. Gdyby tego było mało, stosowanie olejku lawendowego zmniejsza uczucie senności po przebudzeniu. Co to wszystko oznacza? Dobry sen i zarazem dobry poranek 

Naturalny lek na stres

Tempo naszego życia wzrasta z roku na rok. Żyjemy w pogoni za pracą, pieniędzmi, marzeniami. Nie ma w tym nic złego, o ile nie zaniedbujemy naszego zdrowia. W szczególności mowa tu o zdrowiu psychicznym, które przez nieustanną presję i wymagania otoczenia, staje się coraz bardziej nadwyrężone. Zawsze sporo mówi się o dbaniu o sylwetkę, zdrowym trybie życia czy zróżnicowanych dietach. Zdrowie psychiczne jest jednak niemniej ważne, o ile nie ważniejsze. Olejek lawendowy ma również zastosowanie w tej dziedzinie. Substancje, które się w nim znajdują, oddziałują na receptory serotoninowe oraz blokują pracę receptorów NMDA. Co to oznacza? Olejek lawendowy niweluje oddziaływanie stresu i pozwala się wyciszyć. Jeśli na co dzień zmagasz się z napięciami psychicznymi i szukasz naturalnego sposobu na uspokojenie, to lawendowy olejek eteryczny jest tym, na co koniecznie musisz zwrócić uwagę.